Meb e-tab Tablet Bilgisayar

MEB E-TAB 4- 5 SORUNLARI

Meb e-tab Kullanımı

Meb etab tablette sorunlar ve basit çözümler

Okullarımızda dağıtılan meb etab tabletler zaman zaman arızalanmakta, gerektiği gibi çalışmamaktadır. Aşağıda en sık rastlanan sorunlar ve çözüm yolları sıralanmıştır.

Not: Lütfen sizlere eğitim öğretim ortamlarınızı zenginleştirmek maksadı ile dağıtılan meb etab tabletlerinizin yazılımlarını bozdurmayınız(kırdırma)

İnternetteki videolar açılmıyor:İnternette birçok site flash videoları kullanmaktadır. Adobe Flash play android desteği bulunmamaktadır. Sorunun kaynağı meb etab tabletiniz değildir. Mobil desteği olan siteleri tercih etmeniz durumunda videolar açılacaktır.

Google play resimler görünmüyor:Bu meb etab tabletinizle ilgili bir sorun değildir.

Not:Milli Eğitim Bakanlığı video ve resim içeriği barındıran sitelere izin vermemektedir.

gmail hesabım kayıp, yeni hesap açmak istiyorum: gmail hesabınızı unutmanız durumunda yeni hesap için ayarlar menüsünden hesap açma, Google hesabı yolunu takip ediniz.

Format Atamama:Öncelikle meb etab tabletlerinize format atmıyoruz sadece fabrika ayarlarına getiriyoruz(yazılımı bize verilen ya da en son güncellenen haline getirme). Şifremizi unutma, meb etab tabletin çok ağır çalışması vb. gibi durumlarda bu yönteme ihtiyaç duyarız. Meb etab tabletimize format atamamamızın temel sebebi çok fazla uygulama yüklememiz olabilir: Bunun için tüm harici uygulamalarımızı kaldırmalıyız.

Ayarlar menüsü görünmüyor:Meb etab tabletimizi kapatıyoruz. Açma ve ses artırma tuşuna birlikte basıp meb etab tablet legosu gelince bırakıyoruz. Önümüze gelen menüde ortadaki seçeneğe ses tuşlarını kullanarak geliyor ve açma tuşuna basıyoruz. Yine gelen menüde no, no atlayıp yes seçeneğine gelerek açma tuşuna basıyoruz.

Bu söylenenlere rağmen işlem yapılamazsa meb etab tabletiniz arızalı demektir. Okul idaresine teslim ediniz.

Meb etab tableti sıfırladım kullanıcı adım ve şifrem nedir?: Meb etab tabletinizin kullanıcı adı T.C. kimlik numaranızdır. Şifrenizi unuttuysanız; okul sınıf öğretmeniniz ya da Bilgi iletişim rehber öğretmeniniz size yeni bir şifre vermesini isteyiniz(Yeni şifreler eba üzerinden ancak öğretmenlerinizin alabileceği bir şifredir.).

Google play store giremiyorum:Meb etab tablet saatinizi kontrol ediniz. Bu uygulamaya ve internete sağlıklı bir şekilde girebilmek için saatinizin doğru olması gerekir.

Meb etab tablet donuyor:Bu sorunun birçok sebebi olabilir. Sorunun en yaygın sebebi fazla ve birçok gereksiz uygulamanın meb etab tablette yüklü olmasıdır. Bunun yanı sıra arka planda çalışan ağır uygulamalar da ekranınızın donmasına sebep olur. Şunları deneyiniz: Meb etab tableti kapatıp açın( Eski bir Türk yöntemidir.) Meb etab tabletinizin ekranını temizleyin. Yine düzelmiyor ise yazılım sorununuz bulunmaktadır.

İnternet yok:İnternetin olmaması çoğunlukla meb etab tabletin dışında bir sorundur. Yine de eğer meb etab tabletten kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorsanız meb etab tablet ayarlar menüsünden dns ayarlarınızı ilk haline çevirin ve dns çevirici uygulamalarını kaldırın.(Bu menünün olmaması meb etab tabletinizin Milli Eğitim Bakanlığınca güncellendiğini gösterir. Kurcalamayın)

Meb etab tablet kendi kendine formatlandı başa döndü:Bu meb etab tabletinizden kaynaklı bir sorun değildir; Milli Eğitim Bakanlığı meb etab tabletinize güncelleme göndermiştir.

Bazı uygulamalar meb etab tabletten silindi:Meb etab tablette bazı uygulamalar yasaklılar listesindedir. Zaman içinde Bakanlık güncelleme gönderdikçe silinecektir.

Meb etab tabletimi bilgisayara bağlayamıyorum, bilgisayar meb etab tableti görmüyor: Meb etab tableti ilk zamanlar bilgisayara bağlayabiliyorken şimdi bağlayamıyorsanız sorun üstte söylendiği gibi güncellemelerdir. Meb etab tabletlerin kırılmasını engellemek için bağlantı kaldırılmıştır. Bunun dışında bağlantı kablonuzu kontrol ediniz.

Meb etab tablet şarj olmuyor:Meb etab tabletinizin şarj olmamasının sebebi ya data kablonuz ya da şarj cihazınızdır.

Meb etab tablet geç şarj oluyor:Meb etab tabletin şarj süresi altı saattir. Daha uzun şarj süreleri meb etab tabletinizin pilinin bozuk olduğuna işaret eder.

Şarj çabuk bitiyor:Meb etab tabletin ortalama kullanım süresi 3 saattir. Daha uzun kullanım için ekran parlaklığını düşürün, gereksiz uygulamaları kaldırın.

Ekranda renk kayması, siyah nokta var:Bu bir donanım sorunudur. Arızaya teslim ediniz.

Not:Meb etab tabletlerinize fazla uygulama yüklemeyiniz. Kullanmadığınız uygulamaları kaldırmak sorunları azaltacaktır.

Diğer sorunlar için aşağıdaki form ile yorum ekleyerek iletişime geçebilirsiniz…

MEB E-TAB VE EĞİTİM - ÖĞRETİM

Tablet ile neler yapılabilir?

Tabletin Eğitime Katkısı

Milli Eğitim Bakanlığın ilk ve ortaöğretim okullarında eğitim ortamlarını zenginleştirmek maksadı ile dağıttığı tabletler hakkında kullanım detaylarına aşağıdan ulaşabiliriz.

Tablet Nasıl Kullanılır?

Öncelikle dağıtılan tabletlerin sadece eğitim-öğretim maksatlı kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

Tabletler ile var olan dökümün bilgi ve belgeleri okuma, inceleme: Tabletlerimiz ile Word, excel, powerpoint, pdf vb. türdeki belgeleri uygun uygulamaları yükleyerek açabilir ve bu belgeler üzerinde ufak değişiklikler yapabiliriz. (Örnek uygulama: Office sütüdio)

Not: Tabletler ile yukarıdaki belge ve uygulamaların hazırlanması çok meşakkatlidir. Tabletlerin asıl maksadı bu belgelerin kolay bir şekilde açılması ve incelenmesidir.

Tablet ile “pdf” veya “epub” türü uzantıları kullanma: Tablet bilgisayarlarımız ile kitap okumak veya kaynak dokümanları inceleyebiliriz. Özellikle az yer kaplayan epub türü e-kitapları çok rahat açabilir ve görsel zenginlikte okuyabiliriz. Bunun için Google play store’den epub açıcı uygulamalar indirmeliyiz(örn: epub reader).

Tabletin akıllı tahtaya bağlanması

Tablet bilgisayarların en önemli işlevlerinden birisi akıllı tahtalar ile bağlantı ve etkili sunum özelliğidir. Bu özelliği kullanabilmemiz için tabletimiz ile akıllı tahtanın aynı ağı kullanması gerekir. Veya iki cihazda da internet bağlantısı olmalıdır. Öncelikle hem tabletimize hem de akıllı tahtaya Team Viewer isimli küçük uygulamayı kuruyoruz. Uygulamaları çalıştırarak gerekli ilerlemeyi yapıyoruz. Hangi cihazı kullanacak isek diğerine uygulamada yazılı bağlan tuşu ve şifre ile giriş yapıyoruz. Artık tabletteki ya da akıllı tahtadaki masaüstü görünümünü diğer cihaza yansıtmış olduk.

Not:Aynı anda tüm tabletlere aynı görüntüyü yansıtabiliriz.

Tabletler ile gmail uygulamaları: Tabletimiz ile tüm gmail arkadaş çevremize aynı dökümanı drive aracı ile paylaşabiliriz. Örneğin her eğitim öğretim döneminde doldurulan öğrenci tanıma fişlerini gmail doküman hazırlama araçları ile hazırlayıp anında doldurabiliriz.

Tablet ile yoklama alma: Tabletlerimiz ile gmail dökümün araçları ile hazırlayacağımız anket türü yoklama verilerini hızlıca doldurup anlık olarak idare veya veliler ile paylaşabiliriz.

Çevrimiçi Test: Bir site yahut ağ üzerinden test uygulamasını birlikte çözebilir anlık sonuç alabiliriz.

Tablet ile belge yazdırma: Tablet bilgisayarımızdaki herhangi bir belgeyi Google crome tarayıcıyı kullanarak belge yazdırabiliriz.

Tablet ile sunum yapma: Daha önce belirtilen cihazlar arası bağlantıyı sağladıktan sonra aynı sunuyu tüm sınıfa anlık olarak izletebilir ya da takip ettirebiliriz.

Tablet ile ödev hazırlama: Daha önce vurgulandığı üzere tablette bir belge ve dokümanın hazırlanması oldukça meşakkatli, zor bir iştir. Tabletlerin hazırlanan ödevlerin sunumunda kullanılması daha kolay olacaktır.

Not:Yukarıda sıralanan tüm yöntemler ve uygulamalar denenmiş ve kullanılabilirliği test edilmiştir.

Kullanım ayrıntıları daha sonra eklenecektir.

Güneşli

22°C

Adana

Güneşli

Nem: 23%

Rüzgar: 3 km/h

  • 27 Şub 2021

    Güneşli 23°C 5°C

  • 28 Şub 2021

    Güneşli 23°C 6°C

Yukarı